Bifrost - World of Icelandichorses

Bifrost - World of Icelandichorses

Om Bloggen

Denna blogg tillhör Bifrost Islandshästförening som håller till i Norrbotten.

Här kommer vi att presentera information om vad som händer i föreningen. Här kan även medlemmarna bidra med artiklar, tips, tricks och annat intressant. Har du något du vill dela med dig av så hör av dig till oss på mail: bifrost@bifrost-norrbotten.se

Har du Facebook?
Gå gärna med i gruppen Bifrostare för snabb information om evenemang och aktiviteter.

Resultat Bifrost Gaedingakeppni 2018

TävlingSkapad av BIFROST sön, augusti 05, 2018 18:26:31


Bifrost Gaedinga 2018 - 4-5 aug 2018

T8U - Tölt Ungdom - A-final

01 001 Karin Widmark Engebro [U] / Húni Skollagróf 4,92

Left Hand 5,0 - 4,5 - 5,0 - - 4,83

Right Hand 5,0 - 5,0 - 5,0 - - 5,00

02 016 Filippa Lindholm [U] / Gormur Holi 4,25

Left Hand 4,0 - 4,0 - 4,5 - - 4,17

Right Hand 4,5 - 4,5 - 4,0 - - 4,33

03 021 Lisa Sarri [U] / Ida Fagerland 3,92

Left Hand 3,5 - 4,0 - 4,0 - - 3,83

Right Hand 4,0 - 4,0 - 4,0 - - 4,00


T8U - Tölt Ungdom - Uttagning

01 001 Karin Widmark Engebro [U] / Húni Skollagróf 5,20

4,8 - 5,3 - 5,5 - - 5,20

02 021 Lisa Sarri [U] / Ida Fagerland 4,70

4,5 - 4,8 - 4,8 - - 4,70

03 016 Filippa Lindholm [U] / Gormur Holi 4,20

3,5 - 4,8 - 4,3 - - 4,20


T8 - Tölt - A-final

01 011 Maria Nordendahl / Albert Ny Nørregård 4,50

Left Hand 5,0 - 4,5 - 4,0 - - 4,50

Right Hand 4,5 - 4,0 - 5,0 - - 4,50

02 020 Sara Sirkka / Natan Kópavogi 4,42

Left Hand 4,0 - 4,5 - 4,5 - - 4,33

Right Hand 4,5 - 4,5 - 4,5 - - 4,50

03 004 Elin Lindholm / Heidur Holmfors 4,25

Left Hand 4,5 - 4,5 - 3,5 - - 4,17

Right Hand 4,5 - 4,5 - 4,0 - - 4,33

04 005 Frida Tano / Straumur þverá II 3,50

Left Hand 3,0 - 4,0 - 3,5 - - 3,50

Right Hand 3,5 - 3,5 - 3,5 - - 3,50


T8 - Tölt - Uttagning

01 020 Sara Sirkka / Natan Kópavogi 4,87

4,8 - 4,8 - 5,0 - - 4,87

02 011 Maria Nordendahl / Albert Ny Nørregård 4,77

5,0 - 4,5 - 4,8 - - 4,77

03 004 Elin Lindholm / Heidur Holmfors 4,03

4,3 - 3,8 - 4,0 - - 4,03

04 018 Lisa Sarri / Ósk Ögri 3,87

4,3 - 4,0 - 3,3 - - 3,87

05 005 Frida Tano / Straumur þverá II 3,67

3,5 - 4,0 - 3,5 - - 3,67


T3 - Tölt - A-final

01 006 Agnes Hyllander [U] / Saeta Broaskog 6,61

Slow Tölt 6,0 - 6,0 - 6,5 - - 6,17

Lengthen Stride 6,5 - 7,0 - 6,5 - - 6,67

Fast Tölt 7,0 - 7,0 - 7,0 - - 7,00

02 003 Sara Skum / Kristall Kolsholti 2 5,22

Slow Tölt 5,0 - 5,5 - 5,5 - - 5,33

Lengthen Stride 5,0 - 5,5 - 5,5 - - 5,33

Fast Tölt 5,0 - 4,5 - 5,5 - - 5,00

03 007 Annette Viksten Åhl / Fifill vorsabae II 5,06

Slow Tölt 5,0 - 5,0 - 5,5 - - 5,17

Lengthen Stride 5,0 - 5,0 - 5,0 - - 5,00

Fast Tölt 5,5 - 5,0 - 4,5 - - 5,00

04 015 Magdalena Pejok / Prins Äppellunde 4,28

Slow Tölt 4,0 - 4,5 - 4,0 - - 4,17

Lengthen Stride 4,0 - 4,5 - 4,0 - - 4,17

Fast Tölt 4,5 - 4,5 - 4,5 - - 4,50


T3 - Tölt - Uttagning

01 006 Agnes Hyllander [U] / Saeta Broaskog 6,27

6,0 - 6,3 - 6,5 - - 6,27

02 013 Anna-Karin Nordvall / Áfangi Saudanesi 5,70

5,7 - 5,7 - 5,7 - - 5,70

03 002 Julia Larsson / Baldur Nötbacken 5,53

5,5 - 5,3 - 5,8 - - 5,53

04 003 Sara Skum / Kristall Kolsholti 2 5,50

5,3 - 5,7 - 5,5 - - 5,50

05 012 Anna-Karin Nordvall / Ragnarök Galgbacken 5,37

5,3 - 5,5 - 5,3 - - 5,37

06 007 Annette Viksten Åhl / Fifill vorsabae II 5,23

5,2 - 5,2 - 5,3 - - 5,23

07 015 Magdalena Pejok / Prins Äppellunde 4,50

4,2 - 4,8 - 4,5 - - 4,50

08 017 Ante Hietanen / Vinur Lugnadal 4,27

4,2 - 4,3 - 4,3 - - 4,27


GDK - Gæðingakeppni Barn klass - A-final

01 018 Lisa Sarri / Ósk Ögri 7,817

Tölt/Trot 7,70 - 7,70 - 7,80 - - 7,733

Gallop 7,80 - 7,80 - 7,80 - - 7,800

Seat and Aid 7,90 - 7,80 - 7,90 - - 7,867

02 016 Filippa Lindholm [U] / Gormur Holi 7,575

Tölt/Trot 7,50 - 7,50 - 7,50 - - 7,500

Gallop 7,60 - 7,50 - 7,50 - - 7,533

Seat and Aid 7,70 - 7,60 - 7,60 - - 7,633


GDK - Gæðingakeppni Barn klass - Uttagning

01 018 Lisa Sarri / Ósk Ögri 7,783

7,72 - 7,70 - 7,93 - - 7,783

02 016 Filippa Lindholm [U] / Gormur Holi 7,650

7,57 - 7,70 - 7,68 - - 7,650


GDT - Gæðingakeppni tonåringar - A-final

01 006 Agnes Hyllander [U] / Saeta Broaskog 8,442

Tölt 8,10 - 8,20 - 8,20 - - 8,167

Trot 8,30 - 8,30 - 8,30 - - 8,300

Fast Tölt/Trot 8,60 - 8,50 - 8,50 - - 8,533

Seat and aid 9,00 - 8,80 - 8,50 - - 8,767

02 001 Karin Widmark Engebro [U] / Húni Skollagróf 7,900

Tölt 7,70 - 7,80 - 7,90 - - 7,800

Trot 8,00 - 8,00 - 8,00 - - 8,000

Fast Tölt/Trot 7,90 - 7,70 - 7,70 - - 7,767

Seat and aid 8,10 - 8,00 - 8,00 - - 8,033

03 010 Clara Eriksson [U] / Kraflar Knutshyttan 7,525

Tölt 7,50 - 7,50 - 7,50 - - 7,500

Trot 7,50 - 7,40 - 7,50 - - 7,467

Fast Tölt/Trot 7,50 - 7,50 - 7,40 - - 7,467

Seat and aid 7,70 - 7,80 - 7,50 - - 7,667


GDT - Gæðingakeppni tonåringar - Uttagning

01 006 Agnes Hyllander [U] / Saeta Broaskog 8,073

8,02 - 8,07 - 8,13 - - 8,073

02 001 Karin Widmark Engebro [U] / Húni Skollagróf 7,757

7,73 - 7,67 - 7,87 - - 7,757

03 010 Clara Eriksson [U] / Kraflar Knutshyttan 7,500

7,65 - 7,45 - 7,40 - - 7,500


GDC - Gæðingakeppni C - A-final

01 004 Elin Lindholm / Heidur Holmfors 7,887

Walk 8,10 - 8,10 - 8,50 - - 8,233

Tölt/Trot 7,70 - 7,70 - 8,00 - - 7,800

Gallop 7,70 - 7,90 - 7,70 - - 7,767

Willingness 7,70 - 7,70 - 7,90 - - 7,767

Form under rider 7,90 - 7,80 - 7,90 - - 7,867

02 014 Linnéa Widmark Engebro / Mattheus Is 7,740

Walk 8,20 - 8,20 - 8,30 - - 8,233

Tölt/Trot 7,50 - 7,30 - 7,50 - - 7,433

Gallop 7,80 - 7,80 - 7,60 - - 7,733

Willingness 7,80 - 7,50 - 7,70 - - 7,667

Form under rider 7,70 - 7,50 - 7,70 - - 7,633

03 005 Frida Tano / Straumur þverá II 7,227

Walk 7,00 - 7,30 - 6,70 - - 7,000

Tölt/Trot 7,20 - 7,00 - 7,30 - - 7,167

Gallop 7,50 - 7,40 - 7,20 - - 7,367

Willingness 7,40 - 7,30 - 7,40 - - 7,367

Form under rider 7,30 - 7,20 - 7,20 - - 7,233


GDC - Gæðingakeppni C - Uttagning

01 004 Elin Lindholm / Heidur Holmfors 7,867

7,74 - 7,76 - 8,10 - - 7,867

02 014 Linnéa Widmark Engebro / Mattheus Is 7,667

7,72 - 7,60 - 7,68 - - 7,667

03 005 Frida Tano / Straumur þverá II 7,320

7,38 - 7,36 - 7,22 - - 7,320


GDA - A Flokk - A-final

01 020 Sara Sirkka / Natan Kópavogi 7,515

Tölt 7,30 - 7,50 - 7,80 - - 7,533

Trot 7,70 - 7,70 - 7,70 - - 7,700

Pace 7,20 - 7,40 - 7,40 - - 7,333

Willingness 7,50 - 7,60 - 7,60 - - 7,567

Form under rider 7,50 - 7,50 - 7,60 - - 7,533

02 017 Ante Hietanen / Vinur Lugnadal 7,056

Tölt 7,50 - 7,60 - 7,70 - - 7,600

Trot 7,00 - 6,80 - 6,50 - - 6,767

Pace 6,00 - 6,00 - 6,50 - - 6,167

Willingness 7,30 - 7,20 - 7,40 - - 7,300

Form under rider 7,40 - 7,30 - 7,20 - - 7,300


GDA - A Flokk - Uttagning

01 020 Sara Sirkka / Natan Kópavogi 7,627

7,50 - 7,65 - 7,73 - - 7,627

02 017 Ante Hietanen / Vinur Lugnadal 7,297

7,28 - 7,35 - 7,26 - - 7,297


GDB - Gæðingakeppni B - A-final

01 013 Anna-Karin Nordvall / Áfangi Saudanesi 8,119

Slow Tölt 8,20 - 8,20 - 8,10 - - 8,167

Trot 7,90 - 8,00 - 7,80 - - 7,900

Fast Tölt 8,20 - 8,20 - 8,30 - - 8,233

Willingness 8,20 - 8,20 - 8,20 - - 8,200

Form under rider 8,10 - 8,00 - 8,10 - - 8,067

02 003 Sara Skum / Kristall Kolsholti 2 8,005

Slow Tölt 8,00 - 8,10 - 8,10 - - 8,067

Trot 8,10 - 7,90 - 8,00 - - 8,000

Fast Tölt 8,00 - 8,00 - 8,10 - - 8,033

Willingness 7,90 - 7,90 - 8,00 - - 7,933

Form under rider 8,00 - 8,00 - 8,10 - - 8,033

03 007 Annette Viksten Åhl / Fifill vorsabae II 7,857

Slow Tölt 8,10 - 8,00 - 7,90 - - 8,000

Trot 7,80 - 7,80 - 7,90 - - 7,833

Fast Tölt 7,80 - 7,90 - 7,80 - - 7,833

Willingness 7,80 - 7,90 - 7,80 - - 7,833

Form under rider 7,80 - 7,80 - 7,90 - - 7,833

04 015 Magdalena Pejok / Prins Äppellunde 7,824

Slow Tölt 7,50 - 7,50 - 7,50 - - 7,500

Trot 7,90 - 7,90 - 7,90 - - 7,900

Fast Tölt 8,00 - 7,90 - 7,80 - - 7,900

Willingness 7,90 - 8,00 - 7,90 - - 7,933

Form under rider 7,80 - 7,90 - 7,70 - - 7,800

05 011 Maria Nordendahl / Albert Ny Nørregård 7,800

Slow Tölt 8,00 - 7,80 - 7,50 - - 7,767

Trot 8,00 - 7,80 - 8,00 - - 7,933

Fast Tölt 7,80 - 7,60 - 7,70 - - 7,700

Willingness 7,80 - 7,80 - 7,90 - - 7,833

Form under rider 8,00 - 7,70 - 7,60 - - 7,767


GDB - Gæðingakeppni B - Uttagning

01 002 Julia Larsson / Baldur Nötbacken 8,083

8,08 - 8,19 - 7,98 - - 8,083

02 013 Anna-Karin Nordvall / Áfangi Saudanesi 8,013

8,01 - 8,06 - 7,97 - - 8,013

03 007 Annette Viksten Åhl / Fifill vorsabae II 7,990

7,92 - 8,07 - 7,98 - - 7,990

04 003 Sara Skum / Kristall Kolsholti 2 7,797

7,80 - 7,90 - 7,69 - - 7,797

05 011 Maria Nordendahl / Albert Ny Nørregård 7,690

7,59 - 7,70 - 7,78 - - 7,690

06 015 Magdalena Pejok / Prins Äppellunde 7,507

7,52 - 7,58 - 7,42 - - 7,507

Skapad 5 augusti 2018 18:21:22

IceTest 1.1.800 - FEIF - International Federation of Icelandic Horse Associations - www.feif.org





  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post162