Bifrost - World of Icelandichorses

Ridkurs för Jennie LindbergKurser

Skapad av BIFROST ons, oktober 24, 2018 08:18:24

Ridkurs för Jennie Lindberg 1-2 decemberJennie Lindberg kommer och håller ridkurs på Ridklubben Dundret. Vi håller till på dressyrbanan.

Välkomna med er anmälan!

När: lördag-söndag 1-2 december 2018

Var: Dressyrbanan, Ridklubben Dundret Gällivare

Antal deltagare: max 12 st

Pris: 1000:- vid 12 deltagare, 1100:- vid 10 deltagare och 1400:- vid 8 deltagare

Info:

Frågor? Kontakta Kristin Widmark Engebro: kristinengebro@hotmail.com 070-391 56 49

Anmälan: From fredag 26 oktober, gärna via sms, till Kristin Widmark Engebro 070-391 56 49.

OBSERVERA att anmälan är bindande






MedlemsmöteStyrelsen informerar

Skapad av BIFROST tis, oktober 16, 2018 12:08:24

Nu är det dags för ett medlemsmöte, alla medlemmar hälsas välkomna.

Bifrost bjuder på pizza! :)

När: Måndag 5 november kl 18:30
Var: Konferenslokalen, Sporthallen Malmberget

Har du några övriga frågor så maila dessa till: bifrost@bifrost-norrbotten.se

Välkomna!

Föreläsning med Mia och Daniel Kleen från Alternative Health WorksÖvriga aktiviteter

Skapad av BIFROST fre, oktober 12, 2018 12:08:17

Blog image


Välkommen på en föreläsning/clinic där hästens anatomi ligger i fokus. Vi kommer bland annat få veta hur hästen påverkas av olika störningar samt både i teorin och praktiken gå igenom vad vi som hästägare kan se, känna och göra själva för att våra hästar ska må bra.
Vi börjar med föreläsning och fortsätter efter en fikapaus med en clinic.

Plats: Puoltsa, Ofelas Islandshästar
Tid: Söndag 28/10 kl 18:00-20:30
Pris: 325 kr
Max antal deltagare: 20 st
Anmälan Sker till bifrost@bifrost-norrbotten.se senast 21/10. Anmälan är bindande.

Evenemanget ställs in vid för få deltagare.

Du kan läsa mer om Alternative Health Works på deras hemsida https://alternativehealthworks.com/



Resultat Bifrostcupen del 2Tävling

Skapad av BIFROST tor, oktober 04, 2018 22:53:48


Bifrostcupen del 2 - 30 sep 2018

Översikt

T8U - Tölt Ungdom - A-final

01 011 EllaKarin Blind [U] / Gneisti frá Lynghóli 5,25

Left Hand 5,5 - - - - 5,50

Right Hand 5,0 - - - - 5,00

02 020 Enja Stålnacke-Lahti [U] / Logi från Lindärva 4,50

Left Hand 4,5 - - - - 4,50

Right Hand 4,5 - - - - 4,50

03 009 Adina Rautio [U] / Fengur från Stora Syltvik 4,25

Left Hand 4,0 - - - - 4,00

Right Hand 4,5 - - - - 4,50

03 002 Karin Widmark Engebro [U] / Húni frá Skollagróf 4,25

Left Hand 4,0 - - - - 4,00

Right Hand 4,5 - - - - 4,50

05 029 Elle Kemi [U] / Kafteinn frá Borgarnesi 3,00

Left Hand 3,0 - - - - 3,00

Right Hand 3,0 - - - - 3,00

T8U - Tölt Ungdom - Uttagning

01 011 EllaKarin Blind [U] / Gneisti frá Lynghóli 5,00

5,0 - - - - 5,00

02 020 Enja Stålnacke-Lahti [U] / Logi från Lindärva 4,50

4,5 - - - - 4,50

02 009 Adina Rautio [U] / Fengur från Stora Syltvik 4,50

4,5 - - - - 4,50

04 002 Karin Widmark Engebro [U] / Húni frá Skollagróf 4,30

4,3 - - - - 4,30

05 006 Sandra Landström [U] / Heida från Galgbacken 4,00

4,0 - - - - 4,00

06 029 Elle Kemi [U] / Kafteinn frá Borgarnesi 3,50

3,5 - - - - 3,50

T8 - Tölt - A-final

01 021 Anita Stenberg / Hreidar frá Vatnsleysu 5,50

Left Hand 5,5 - - - - 5,50

Right Hand 5,5 - - - - 5,50

02 019 Linnéa Widmark Engebro / Funi frá Grindavik 5,50

Left Hand 5,5 - - - - 5,50

Right Hand 5,5 - - - - 5,50

03 010 Cecilia Tapani / Freyr frá þverá II 5,25

Left Hand 5,5 - - - - 5,50

Right Hand 5,0 - - - - 5,00

03 023 Charlotte Hagadahl / Garpur från Björsberg 5,25

Left Hand 5,5 - - - - 5,50

Right Hand 5,0 - - - - 5,00

03 028 Amanda Kantola / Tango från heden 1 5,25

Left Hand 5,5 - - - - 5,50

Right Hand 5,0 - - - - 5,00

03 025 Kerstin Nilsson / Áróra frá Unnarholti 5,25

Left Hand 5,0 - - - - 5,00

Right Hand 5,5 - - - - 5,50

T8 - Tölt - B-Final

07 015 Jenny Jansson / Nattfari frá Melum 4,00

Left Hand 4,0 - - - - 4,00

Right Hand 4,0 - - - - 4,00

08 001 Sara Hansson / Stígandi frá Minni-Borg 3,00

Left Hand 3,0 - - - - 3,00

Right Hand 3,0 - - - - 3,00

T8 - Tölt - Uttagning

01 025 Kerstin Nilsson / Áróra frá Unnarholti 5,50

5,5 - - - - 5,50

01 021 Anita Stenberg / Hreidar frá Vatnsleysu 5,50

5,5 - - - - 5,50

03 028 Amanda Kantola / Tango från heden 1 5,30

5,3 - - - - 5,30

04 019 Linnéa Widmark Engebro / Funi frá Grindavik 5,00

5,0 - - - - 5,00

04 010 Cecilia Tapani / Freyr frá þverá II 5,00

5,0 - - - - 5,00

04 023 Charlotte Hagadahl / Garpur från Björsberg 5,00

5,0 - - - - 5,00

07 015 Jenny Jansson / Nattfari frá Melum 4,30

4,3 - - - - 4,30

08 014 Jenny Jansson / Skrida frá Reykjavik 3,30

3,3 - - - - 3,30

08 001 Sara Hansson / Stígandi frá Minni-Borg 3,30

3,3 - - - - 3,30

T3 - Tölt - A-final

01 005 Julia Larsson / Baldur från Nötbacken 6,33

Slow Tölt 6,0 - - - - 6,00

Lengthen Stride 6,5 - - - - 6,50

Fast Tölt 6,5 - - - - 6,50

02 003 Lina Hannu / Kapteinn frá Miðhjáleigu 4,83

Slow Tölt 5,0 - - - - 5,00

Lengthen Stride 4,5 - - - - 4,50

Fast Tölt 5,0 - - - - 5,00

03 024 Kerstin Nilsson / Óttar frá Vestri-Leirárgördum 4,50

Slow Tölt 4,5 - - - - 4,50

Lengthen Stride 4,5 - - - - 4,50

Fast Tölt 4,5 - - - - 4,50

03 016 Marita Sikku / Prins från Äppellunde 4,50

Slow Tölt 5,0 - - - - 5,00

Lengthen Stride 4,0 - - - - 4,00

Fast Tölt 4,5 - - - - 4,50

T3 - Tölt - Uttagning

01 005 Julia Larsson / Baldur från Nötbacken 6,30

6,3 - - - - 6,30

02 003 Lina Hannu / Kapteinn frá Miðhjáleigu 4,80

4,8 - - - - 4,80

03 024 Kerstin Nilsson / Óttar frá Vestri-Leirárgördum 4,60

4,6 - - - - 4,60

04 016 Marita Sikku / Prins från Äppellunde 4,00

4,0 - - - - 4,00

V5U - Fyrgång Ungdom - A-final

01 002 Karin Widmark Engebro [U] / Húni frá Skollagróf 5,50

Tölt 4,0 - - - - 4,00

Trot 6,0 - - - - 6,00

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 6,0 - - - - 6,00

02 011 EllaKarin Blind [U] / Gneisti frá Lynghóli 5,38

Tölt 5,5 - - - - 5,50

Trot 5,0 - - - - 5,00

Walk 5,5 - - - - 5,50

Canter 5,5 - - - - 5,50

03 006 Sandra Landström [U] / Heida från Galgbacken 5,00

Tölt 3,5 - - - - 3,50

Trot 5,0 - - - - 5,00

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 5,5 - - - - 5,50

04 009 Adina Rautio [U] / Fengur från Stora Syltvik 4,63

Tölt 4,0 - - - - 4,00

Trot 4,5 - - - - 4,50

Walk 5,5 - - - - 5,50

Canter 4,5 - - - - 4,50

04 020 Enja Stålnacke-Lahti [U] / Logi från Lindärva 4,63

Tölt 4,0 - - - - 4,00

Trot 4,0 - - - - 4,00

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 4,5 - - - - 4,50

06 029 Elle Kemi [U] / Kafteinn frá Borgarnesi 4,25

Tölt 3,5 - - - - 3,50

Trot 4,5 - - - - 4,50

Walk 4,0 - - - - 4,00

Canter 5,0 - - - - 5,00

V5U - Fyrgång Ungdom - B-Final

06 020 Enja Stålnacke-Lahti [U] / Logi från Lindärva 4,63

Tölt 4,5 - - - - 4,50

Trot 4,0 - - - - 4,00

Walk 5,5 - - - - 5,50

Canter 4,5 - - - - 4,50

07 022 Ella Poggats [U] / Thytur från Sundsberg 2,88

Tölt 3,0 - - - - 3,00

Trot 4,0 - - - - 4,00

Walk 4,5 - - - - 4,50

Canter 0,0 - - - - 0,00

V5U - Fyrgång Ungdom - Uttagning

01 002 Karin Widmark Engebro [U] / Húni frá Skollagróf 5,40

5,4 - - - - 5,40

02 011 EllaKarin Blind [U] / Gneisti frá Lynghóli 5,30

5,3 - - - - 5,30

03 006 Sandra Landström [U] / Heida från Galgbacken 4,80

4,8 - - - - 4,80

03 029 Elle Kemi [U] / Kafteinn frá Borgarnesi 4,80

4,8 - - - - 4,80

05 009 Adina Rautio [U] / Fengur från Stora Syltvik 4,60

4,6 - - - - 4,60

06 020 Enja Stålnacke-Lahti [U] / Logi från Lindärva 4,10

4,1 - - - - 4,10

07 022 Ella Poggats [U] / Thytur från Sundsberg 3,60

3,6 - - - - 3,60

V5 - Fyrgång - A-final

01 028 Amanda Kantola / Tango från heden 1 5,63

Tölt 5,5 - - - - 5,50

Trot 5,5 - - - - 5,50

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 5,5 - - - - 5,50

02 021 Anita Stenberg / Hreidar frá Vatnsleysu 5,50

Tölt 5,5 - - - - 5,50

Trot 5,0 - - - - 5,00

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 5,5 - - - - 5,50

03 023 Charlotte Hagadahl / Garpur från Björsberg 5,25

Tölt 5,5 - - - - 5,50

Trot 5,5 - - - - 5,50

Walk 5,0 - - - - 5,00

Canter 5,0 - - - - 5,00

04 010 Cecilia Tapani / Freyr frá þverá II 5,13

Tölt 5,0 - - - - 5,00

Trot 5,0 - - - - 5,00

Walk 5,0 - - - - 5,00

Canter 5,5 - - - - 5,50

05 015 Jenny Jansson / Nattfari frá Melum 4,75

Tölt 5,0 - - - - 5,00

Trot 4,5 - - - - 4,50

Walk 4,5 - - - - 4,50

Canter 5,0 - - - - 5,00

06 001 Sara Hansson / Stígandi frá Minni-Borg 4,63

Tölt 3,5 - - - - 3,50

Trot 4,5 - - - - 4,50

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 4,5 - - - - 4,50

V5 - Fyrgång - B-Final

06 001 Sara Hansson / Stígandi frá Minni-Borg 3,63

Tölt 3,0 - - - - 3,00

Trot 1,0 - - - - 1,00

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 4,5 - - - - 4,50

07 027 Marita Sirkka / Straumur frá Þvera II 3,38

Tölt 4,0 - - - - 4,00

Trot 4,0 - - - - 4,00

Walk 4,5 - - - - 4,50

Canter 1,0 - - - - 1,00

08 014 Jenny Jansson / Skrida frá Reykjavik 3,25

Tölt 3,5 - - - - 3,50

Trot 4,5 - - - - 4,50

Walk 5,0 - - - - 5,00

Canter 0,0 - - - - 0,00

V5 - Fyrgång - Uttagning

01 028 Amanda Kantola / Tango från heden 1 5,60

5,6 - - - - 5,60

02 010 Cecilia Tapani / Freyr frá þverá II 5,30

5,3 - - - - 5,30

03 023 Charlotte Hagadahl / Garpur från Björsberg 4,90

4,9 - - - - 4,90

04 021 Anita Stenberg / Hreidar frá Vatnsleysu 4,40

4,4 - - - - 4,40

05 015 Jenny Jansson / Nattfari frá Melum 4,30

4,3 - - - - 4,30

06 001 Sara Hansson / Stígandi frá Minni-Borg 4,10

4,1 - - - - 4,10

07 027 Marita Sirkka / Straumur frá Þvera II 4,00

4,0 - - - - 4,00

08 014 Jenny Jansson / Skrida frá Reykjavik 3,40

3,4 - - - - 3,40

V2 - Fyrgång - A-final

01 005 Julia Larsson / Baldur från Nötbacken 5,90

Tölt 6,0 - - - - 6,00

Trot 6,5 - - - - 6,50

Walk 6,5 - - - - 6,50

Canter 4,0 - - - - 4,00

Tölt 6,5 - - - - 6,50

02 024 Kerstin Nilsson / Óttar frá Vestri-Leirárgördum 5,40

Tölt 5,0 - - - - 5,00

Trot 5,5 - - - - 5,50

Walk 5,5 - - - - 5,50

Canter 5,5 - - - - 5,50

Tölt 5,5 - - - - 5,50

03 003 Lina Hannu / Kapteinn frá Miðhjáleigu 5,20

Tölt 5,0 - - - - 5,00

Trot 5,0 - - - - 5,00

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 5,0 - - - - 5,00

Tölt 5,0 - - - - 5,00

04 016 Marita Sikku / Prins från Äppellunde 4,60

Tölt 4,5 - - - - 4,50

Trot 4,5 - - - - 4,50

Walk 4,5 - - - - 4,50

Canter 5,0 - - - - 5,00

Tölt 4,5 - - - - 4,50

V2 - Fyrgång - Uttagning

01 005 Julia Larsson / Baldur från Nötbacken 6,20

6,2 - - - - 6,20

02 003 Lina Hannu / Kapteinn frá Miðhjáleigu 5,20

5,2 - - - - 5,20

03 024 Kerstin Nilsson / Óttar frá Vestri-Leirárgördum 5,00

5,0 - - - - 5,00

04 016 Marita Sikku / Prins från Äppellunde 4,60

4,6 - - - - 4,60

Skapad 4 oktober 2018 22:42:09

IceTest 1.1.800 - FEIF - International Federation of Icelandic Horse Associations - www.feif.org





Ridkurs för Magnus SkulasonKurser

Skapad av BIFROST tor, september 20, 2018 22:11:02

Ridkurs för Magnus Skulason 8-9 december

Magnus Skulason kommer och håller ridkurs på Kiruna Ridklubb. Vill du läsa mer om Magnus kan du göra det på www.brösarpsgården.se

Välkomna med er anmälan!

När: lördag-söndag 8-9 december 2018

Var: Lilla ridhuset, Kiruna Ridklubb

Antal deltagare: max 12 st

Pris: 2500:- vid 10 deltagare, 2200:- vid 12 deltagare

Info:

Frågor? Kontakta Annette Viksten Åhl: annetteforslund@hotmail.com 070-699 85 90

Anmälan: From torsdag 27 september kl 08:00, via sms, till Annette Viksten Åhl: 070-699 85 90.
Alla, även icke Bifrostmedlemmar, kan anmäla sig till denna kurs.

OBSERVERA att anmälan är bindande











Ridkurs för Denise WeberKurser

Skapad av BIFROST tor, september 13, 2018 12:56:42

Ridkurs för Denise Weber 17-18 november
Denise examinerades från Hólar Universitetet våren 2017. Utbildningen, Bachelor of Science in Riding/Training and Riding Instruction, motsvarar level 2 i FEIF Matrix. Glädje, harmoni och lätthet är tre viktiga grundprinciper för Denise i all träning och undervisning av häst och ryttare.
Kursen kommer att hållas påi Kiruna Ridklubb.


Välkomna med er anmälan!

När: lördag-söndag 17-18 november 2018

Var: Lilla ridhuset, Kiruna Ridklubb

Antal deltagare: max 10 st

Pris: 2 100 kr

Info: 4 ridlektioner samt teori.

Frågor? Kontakta Lotta Hagadahl: lotta_hagadahl@hotmail.com 070-575 55 96

Anmälan: From onsdag 19 september kl 08:00, helst via sms, till Lotta Hagadahl: 070-575 55 96.
Bifrostmedlemmar har förtur till platserna på kursen fram till den 30 september men övriga kan anmäla sitt intresse redan från 19 september så fördelas platser sedan i turordning.

OBSERVERA att anmälan är bindande





Bifrostcupen deltävling 2Tävling

Skapad av BIFROST tor, september 06, 2018 17:59:30

Välkomna till Bifrostcupens andra deltävling av totalt tre.

Observera!! Kort anmälningstid!!

Domare: Stina Hauschildt
Kategori: Inofficiell
Grenar: T3, T8, V2, V5, 2-gång
Sista anmälningsdag: ‪14 september
Anmälningsavgift/grenavgift: 250kr/0kr
Anmälan bg: 565-5469 Swish: 123 174 48 95
Box/hage: Vi har ett begränsat antal boxar. Hingstar och långväga gäster har förtur. Pris för box kommer snart.
Behöver ni boka Box/hage gör ni det till Elle Kemi via messenger eller sms ‭0722141164‬. Meddela även om ni kommer på lördag eller söndag.

Länk till anmälan: https://indta.se/tavling/16714

Vi frågor kontakta Kristin Widmark Engebro

Vi säljer fika under tävlingsdagen 🙂

Poängräkning Bifrostcupen

I varje gren utdelas poäng enligt följande
1a. 10 poäng
2a. 7 poäng
3a. 5 poäng
4a. 3 poäng
5a. 2 poäng
Övriga. 1 poäng
Domarens pris 7 poäng

Poängen räknas utifrån placeringarna i uttagningarna.

Efter alla tre deltävlingar summeras poängen och den med högsta totalpoängen vinner Bifrostcupen!

Ridtur i Nikkaluokta för Bifrosts medlemmarÖvriga aktiviteter

Skapad av BIFROST tor, september 06, 2018 17:53:33

Blog image

OBS! NYTT DATUM!

23 september gör vi bifrostare en ridtur i vackra Nikkaluolta. Vi rider iväg kl 10.00 och beräknas vara tillbaka kl 15.00. Alla tar med sig eget fika och kraftfoder till sin häst. För er som vill följa med men inte har möjlighet att ta med egen häst finns det några hästar att hyra av Ofelas till en kostnad av 400:- 🙂

Om du kommer vara med på ridturen vill vi att ni anmäler ni er till Kristin Widmark Engebro antingen via Facebook, sms 0703915649 eller mejl kristinengebro@hotmail.com