Bifrost - World of Icelandichorses

Bifrost - World of Icelandichorses

Om Bloggen

Denna blogg tillhör Bifrost Islandshästförening som håller till i Norrbotten.

Här kommer vi att presentera information om vad som händer i föreningen. Här kan även medlemmarna bidra med artiklar, tips, tricks och annat intressant. Har du något du vill dela med dig av så hör av dig till oss på mail: bifrost@bifrost-norrbotten.se

Har du Facebook?
Gå gärna med i gruppen Bifrostare för snabb information om evenemang och aktiviteter.

Resultat Bifrostcupen del 2

TävlingSkapad av BIFROST tor, oktober 04, 2018 22:53:48


Bifrostcupen del 2 - 30 sep 2018

Översikt

T8U - Tölt Ungdom - A-final

01 011 EllaKarin Blind [U] / Gneisti frá Lynghóli 5,25

Left Hand 5,5 - - - - 5,50

Right Hand 5,0 - - - - 5,00

02 020 Enja Stålnacke-Lahti [U] / Logi från Lindärva 4,50

Left Hand 4,5 - - - - 4,50

Right Hand 4,5 - - - - 4,50

03 009 Adina Rautio [U] / Fengur från Stora Syltvik 4,25

Left Hand 4,0 - - - - 4,00

Right Hand 4,5 - - - - 4,50

03 002 Karin Widmark Engebro [U] / Húni frá Skollagróf 4,25

Left Hand 4,0 - - - - 4,00

Right Hand 4,5 - - - - 4,50

05 029 Elle Kemi [U] / Kafteinn frá Borgarnesi 3,00

Left Hand 3,0 - - - - 3,00

Right Hand 3,0 - - - - 3,00

T8U - Tölt Ungdom - Uttagning

01 011 EllaKarin Blind [U] / Gneisti frá Lynghóli 5,00

5,0 - - - - 5,00

02 020 Enja Stålnacke-Lahti [U] / Logi från Lindärva 4,50

4,5 - - - - 4,50

02 009 Adina Rautio [U] / Fengur från Stora Syltvik 4,50

4,5 - - - - 4,50

04 002 Karin Widmark Engebro [U] / Húni frá Skollagróf 4,30

4,3 - - - - 4,30

05 006 Sandra Landström [U] / Heida från Galgbacken 4,00

4,0 - - - - 4,00

06 029 Elle Kemi [U] / Kafteinn frá Borgarnesi 3,50

3,5 - - - - 3,50

T8 - Tölt - A-final

01 021 Anita Stenberg / Hreidar frá Vatnsleysu 5,50

Left Hand 5,5 - - - - 5,50

Right Hand 5,5 - - - - 5,50

02 019 Linnéa Widmark Engebro / Funi frá Grindavik 5,50

Left Hand 5,5 - - - - 5,50

Right Hand 5,5 - - - - 5,50

03 010 Cecilia Tapani / Freyr frá þverá II 5,25

Left Hand 5,5 - - - - 5,50

Right Hand 5,0 - - - - 5,00

03 023 Charlotte Hagadahl / Garpur från Björsberg 5,25

Left Hand 5,5 - - - - 5,50

Right Hand 5,0 - - - - 5,00

03 028 Amanda Kantola / Tango från heden 1 5,25

Left Hand 5,5 - - - - 5,50

Right Hand 5,0 - - - - 5,00

03 025 Kerstin Nilsson / Áróra frá Unnarholti 5,25

Left Hand 5,0 - - - - 5,00

Right Hand 5,5 - - - - 5,50

T8 - Tölt - B-Final

07 015 Jenny Jansson / Nattfari frá Melum 4,00

Left Hand 4,0 - - - - 4,00

Right Hand 4,0 - - - - 4,00

08 001 Sara Hansson / Stígandi frá Minni-Borg 3,00

Left Hand 3,0 - - - - 3,00

Right Hand 3,0 - - - - 3,00

T8 - Tölt - Uttagning

01 025 Kerstin Nilsson / Áróra frá Unnarholti 5,50

5,5 - - - - 5,50

01 021 Anita Stenberg / Hreidar frá Vatnsleysu 5,50

5,5 - - - - 5,50

03 028 Amanda Kantola / Tango från heden 1 5,30

5,3 - - - - 5,30

04 019 Linnéa Widmark Engebro / Funi frá Grindavik 5,00

5,0 - - - - 5,00

04 010 Cecilia Tapani / Freyr frá þverá II 5,00

5,0 - - - - 5,00

04 023 Charlotte Hagadahl / Garpur från Björsberg 5,00

5,0 - - - - 5,00

07 015 Jenny Jansson / Nattfari frá Melum 4,30

4,3 - - - - 4,30

08 014 Jenny Jansson / Skrida frá Reykjavik 3,30

3,3 - - - - 3,30

08 001 Sara Hansson / Stígandi frá Minni-Borg 3,30

3,3 - - - - 3,30

T3 - Tölt - A-final

01 005 Julia Larsson / Baldur från Nötbacken 6,33

Slow Tölt 6,0 - - - - 6,00

Lengthen Stride 6,5 - - - - 6,50

Fast Tölt 6,5 - - - - 6,50

02 003 Lina Hannu / Kapteinn frá Miðhjáleigu 4,83

Slow Tölt 5,0 - - - - 5,00

Lengthen Stride 4,5 - - - - 4,50

Fast Tölt 5,0 - - - - 5,00

03 024 Kerstin Nilsson / Óttar frá Vestri-Leirárgördum 4,50

Slow Tölt 4,5 - - - - 4,50

Lengthen Stride 4,5 - - - - 4,50

Fast Tölt 4,5 - - - - 4,50

03 016 Marita Sikku / Prins från Äppellunde 4,50

Slow Tölt 5,0 - - - - 5,00

Lengthen Stride 4,0 - - - - 4,00

Fast Tölt 4,5 - - - - 4,50

T3 - Tölt - Uttagning

01 005 Julia Larsson / Baldur från Nötbacken 6,30

6,3 - - - - 6,30

02 003 Lina Hannu / Kapteinn frá Miðhjáleigu 4,80

4,8 - - - - 4,80

03 024 Kerstin Nilsson / Óttar frá Vestri-Leirárgördum 4,60

4,6 - - - - 4,60

04 016 Marita Sikku / Prins från Äppellunde 4,00

4,0 - - - - 4,00

V5U - Fyrgång Ungdom - A-final

01 002 Karin Widmark Engebro [U] / Húni frá Skollagróf 5,50

Tölt 4,0 - - - - 4,00

Trot 6,0 - - - - 6,00

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 6,0 - - - - 6,00

02 011 EllaKarin Blind [U] / Gneisti frá Lynghóli 5,38

Tölt 5,5 - - - - 5,50

Trot 5,0 - - - - 5,00

Walk 5,5 - - - - 5,50

Canter 5,5 - - - - 5,50

03 006 Sandra Landström [U] / Heida från Galgbacken 5,00

Tölt 3,5 - - - - 3,50

Trot 5,0 - - - - 5,00

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 5,5 - - - - 5,50

04 009 Adina Rautio [U] / Fengur från Stora Syltvik 4,63

Tölt 4,0 - - - - 4,00

Trot 4,5 - - - - 4,50

Walk 5,5 - - - - 5,50

Canter 4,5 - - - - 4,50

04 020 Enja Stålnacke-Lahti [U] / Logi från Lindärva 4,63

Tölt 4,0 - - - - 4,00

Trot 4,0 - - - - 4,00

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 4,5 - - - - 4,50

06 029 Elle Kemi [U] / Kafteinn frá Borgarnesi 4,25

Tölt 3,5 - - - - 3,50

Trot 4,5 - - - - 4,50

Walk 4,0 - - - - 4,00

Canter 5,0 - - - - 5,00

V5U - Fyrgång Ungdom - B-Final

06 020 Enja Stålnacke-Lahti [U] / Logi från Lindärva 4,63

Tölt 4,5 - - - - 4,50

Trot 4,0 - - - - 4,00

Walk 5,5 - - - - 5,50

Canter 4,5 - - - - 4,50

07 022 Ella Poggats [U] / Thytur från Sundsberg 2,88

Tölt 3,0 - - - - 3,00

Trot 4,0 - - - - 4,00

Walk 4,5 - - - - 4,50

Canter 0,0 - - - - 0,00

V5U - Fyrgång Ungdom - Uttagning

01 002 Karin Widmark Engebro [U] / Húni frá Skollagróf 5,40

5,4 - - - - 5,40

02 011 EllaKarin Blind [U] / Gneisti frá Lynghóli 5,30

5,3 - - - - 5,30

03 006 Sandra Landström [U] / Heida från Galgbacken 4,80

4,8 - - - - 4,80

03 029 Elle Kemi [U] / Kafteinn frá Borgarnesi 4,80

4,8 - - - - 4,80

05 009 Adina Rautio [U] / Fengur från Stora Syltvik 4,60

4,6 - - - - 4,60

06 020 Enja Stålnacke-Lahti [U] / Logi från Lindärva 4,10

4,1 - - - - 4,10

07 022 Ella Poggats [U] / Thytur från Sundsberg 3,60

3,6 - - - - 3,60

V5 - Fyrgång - A-final

01 028 Amanda Kantola / Tango från heden 1 5,63

Tölt 5,5 - - - - 5,50

Trot 5,5 - - - - 5,50

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 5,5 - - - - 5,50

02 021 Anita Stenberg / Hreidar frá Vatnsleysu 5,50

Tölt 5,5 - - - - 5,50

Trot 5,0 - - - - 5,00

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 5,5 - - - - 5,50

03 023 Charlotte Hagadahl / Garpur från Björsberg 5,25

Tölt 5,5 - - - - 5,50

Trot 5,5 - - - - 5,50

Walk 5,0 - - - - 5,00

Canter 5,0 - - - - 5,00

04 010 Cecilia Tapani / Freyr frá þverá II 5,13

Tölt 5,0 - - - - 5,00

Trot 5,0 - - - - 5,00

Walk 5,0 - - - - 5,00

Canter 5,5 - - - - 5,50

05 015 Jenny Jansson / Nattfari frá Melum 4,75

Tölt 5,0 - - - - 5,00

Trot 4,5 - - - - 4,50

Walk 4,5 - - - - 4,50

Canter 5,0 - - - - 5,00

06 001 Sara Hansson / Stígandi frá Minni-Borg 4,63

Tölt 3,5 - - - - 3,50

Trot 4,5 - - - - 4,50

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 4,5 - - - - 4,50

V5 - Fyrgång - B-Final

06 001 Sara Hansson / Stígandi frá Minni-Borg 3,63

Tölt 3,0 - - - - 3,00

Trot 1,0 - - - - 1,00

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 4,5 - - - - 4,50

07 027 Marita Sirkka / Straumur frá Þvera II 3,38

Tölt 4,0 - - - - 4,00

Trot 4,0 - - - - 4,00

Walk 4,5 - - - - 4,50

Canter 1,0 - - - - 1,00

08 014 Jenny Jansson / Skrida frá Reykjavik 3,25

Tölt 3,5 - - - - 3,50

Trot 4,5 - - - - 4,50

Walk 5,0 - - - - 5,00

Canter 0,0 - - - - 0,00

V5 - Fyrgång - Uttagning

01 028 Amanda Kantola / Tango från heden 1 5,60

5,6 - - - - 5,60

02 010 Cecilia Tapani / Freyr frá þverá II 5,30

5,3 - - - - 5,30

03 023 Charlotte Hagadahl / Garpur från Björsberg 4,90

4,9 - - - - 4,90

04 021 Anita Stenberg / Hreidar frá Vatnsleysu 4,40

4,4 - - - - 4,40

05 015 Jenny Jansson / Nattfari frá Melum 4,30

4,3 - - - - 4,30

06 001 Sara Hansson / Stígandi frá Minni-Borg 4,10

4,1 - - - - 4,10

07 027 Marita Sirkka / Straumur frá Þvera II 4,00

4,0 - - - - 4,00

08 014 Jenny Jansson / Skrida frá Reykjavik 3,40

3,4 - - - - 3,40

V2 - Fyrgång - A-final

01 005 Julia Larsson / Baldur från Nötbacken 5,90

Tölt 6,0 - - - - 6,00

Trot 6,5 - - - - 6,50

Walk 6,5 - - - - 6,50

Canter 4,0 - - - - 4,00

Tölt 6,5 - - - - 6,50

02 024 Kerstin Nilsson / Óttar frá Vestri-Leirárgördum 5,40

Tölt 5,0 - - - - 5,00

Trot 5,5 - - - - 5,50

Walk 5,5 - - - - 5,50

Canter 5,5 - - - - 5,50

Tölt 5,5 - - - - 5,50

03 003 Lina Hannu / Kapteinn frá Miðhjáleigu 5,20

Tölt 5,0 - - - - 5,00

Trot 5,0 - - - - 5,00

Walk 6,0 - - - - 6,00

Canter 5,0 - - - - 5,00

Tölt 5,0 - - - - 5,00

04 016 Marita Sikku / Prins från Äppellunde 4,60

Tölt 4,5 - - - - 4,50

Trot 4,5 - - - - 4,50

Walk 4,5 - - - - 4,50

Canter 5,0 - - - - 5,00

Tölt 4,5 - - - - 4,50

V2 - Fyrgång - Uttagning

01 005 Julia Larsson / Baldur från Nötbacken 6,20

6,2 - - - - 6,20

02 003 Lina Hannu / Kapteinn frá Miðhjáleigu 5,20

5,2 - - - - 5,20

03 024 Kerstin Nilsson / Óttar frá Vestri-Leirárgördum 5,00

5,0 - - - - 5,00

04 016 Marita Sikku / Prins från Äppellunde 4,60

4,6 - - - - 4,60

Skapad 4 oktober 2018 22:42:09

IceTest 1.1.800 - FEIF - International Federation of Icelandic Horse Associations - www.feif.org





  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post168

Bifrostcupen deltävling 2

TävlingSkapad av BIFROST tor, september 06, 2018 17:59:30
Välkomna till Bifrostcupens andra deltävling av totalt tre.

Observera!! Kort anmälningstid!!

Domare: Stina Hauschildt
Kategori: Inofficiell
Grenar: T3, T8, V2, V5, 2-gång
Sista anmälningsdag: ‪14 september
Anmälningsavgift/grenavgift: 250kr/0kr
Anmälan bg: 565-5469 Swish: 123 174 48 95
Box/hage: Vi har ett begränsat antal boxar. Hingstar och långväga gäster har förtur. Pris för box kommer snart.
Behöver ni boka Box/hage gör ni det till Elle Kemi via messenger eller sms ‭0722141164‬. Meddela även om ni kommer på lördag eller söndag.

Länk till anmälan: https://indta.se/tavling/16714

Vi frågor kontakta Kristin Widmark Engebro

Vi säljer fika under tävlingsdagen 🙂

Poängräkning Bifrostcupen

I varje gren utdelas poäng enligt följande
1a. 10 poäng
2a. 7 poäng
3a. 5 poäng
4a. 3 poäng
5a. 2 poäng
Övriga. 1 poäng
Domarens pris 7 poäng

Poängen räknas utifrån placeringarna i uttagningarna.

Efter alla tre deltävlingar summeras poängen och den med högsta totalpoängen vinner Bifrostcupen!

  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post165

Resultat Bifrost Gaedingakeppni 2018

TävlingSkapad av BIFROST sön, augusti 05, 2018 18:26:31


Bifrost Gaedinga 2018 - 4-5 aug 2018

T8U - Tölt Ungdom - A-final

01 001 Karin Widmark Engebro [U] / Húni Skollagróf 4,92

Left Hand 5,0 - 4,5 - 5,0 - - 4,83

Right Hand 5,0 - 5,0 - 5,0 - - 5,00

02 016 Filippa Lindholm [U] / Gormur Holi 4,25

Left Hand 4,0 - 4,0 - 4,5 - - 4,17

Right Hand 4,5 - 4,5 - 4,0 - - 4,33

03 021 Lisa Sarri [U] / Ida Fagerland 3,92

Left Hand 3,5 - 4,0 - 4,0 - - 3,83

Right Hand 4,0 - 4,0 - 4,0 - - 4,00


T8U - Tölt Ungdom - Uttagning

01 001 Karin Widmark Engebro [U] / Húni Skollagróf 5,20

4,8 - 5,3 - 5,5 - - 5,20

02 021 Lisa Sarri [U] / Ida Fagerland 4,70

4,5 - 4,8 - 4,8 - - 4,70

03 016 Filippa Lindholm [U] / Gormur Holi 4,20

3,5 - 4,8 - 4,3 - - 4,20


T8 - Tölt - A-final

01 011 Maria Nordendahl / Albert Ny Nørregård 4,50

Left Hand 5,0 - 4,5 - 4,0 - - 4,50

Right Hand 4,5 - 4,0 - 5,0 - - 4,50

02 020 Sara Sirkka / Natan Kópavogi 4,42

Left Hand 4,0 - 4,5 - 4,5 - - 4,33

Right Hand 4,5 - 4,5 - 4,5 - - 4,50

03 004 Elin Lindholm / Heidur Holmfors 4,25

Left Hand 4,5 - 4,5 - 3,5 - - 4,17

Right Hand 4,5 - 4,5 - 4,0 - - 4,33

04 005 Frida Tano / Straumur þverá II 3,50

Left Hand 3,0 - 4,0 - 3,5 - - 3,50

Right Hand 3,5 - 3,5 - 3,5 - - 3,50


T8 - Tölt - Uttagning

01 020 Sara Sirkka / Natan Kópavogi 4,87

4,8 - 4,8 - 5,0 - - 4,87

02 011 Maria Nordendahl / Albert Ny Nørregård 4,77

5,0 - 4,5 - 4,8 - - 4,77

03 004 Elin Lindholm / Heidur Holmfors 4,03

4,3 - 3,8 - 4,0 - - 4,03

04 018 Lisa Sarri / Ósk Ögri 3,87

4,3 - 4,0 - 3,3 - - 3,87

05 005 Frida Tano / Straumur þverá II 3,67

3,5 - 4,0 - 3,5 - - 3,67


T3 - Tölt - A-final

01 006 Agnes Hyllander [U] / Saeta Broaskog 6,61

Slow Tölt 6,0 - 6,0 - 6,5 - - 6,17

Lengthen Stride 6,5 - 7,0 - 6,5 - - 6,67

Fast Tölt 7,0 - 7,0 - 7,0 - - 7,00

02 003 Sara Skum / Kristall Kolsholti 2 5,22

Slow Tölt 5,0 - 5,5 - 5,5 - - 5,33

Lengthen Stride 5,0 - 5,5 - 5,5 - - 5,33

Fast Tölt 5,0 - 4,5 - 5,5 - - 5,00

03 007 Annette Viksten Åhl / Fifill vorsabae II 5,06

Slow Tölt 5,0 - 5,0 - 5,5 - - 5,17

Lengthen Stride 5,0 - 5,0 - 5,0 - - 5,00

Fast Tölt 5,5 - 5,0 - 4,5 - - 5,00

04 015 Magdalena Pejok / Prins Äppellunde 4,28

Slow Tölt 4,0 - 4,5 - 4,0 - - 4,17

Lengthen Stride 4,0 - 4,5 - 4,0 - - 4,17

Fast Tölt 4,5 - 4,5 - 4,5 - - 4,50


T3 - Tölt - Uttagning

01 006 Agnes Hyllander [U] / Saeta Broaskog 6,27

6,0 - 6,3 - 6,5 - - 6,27

02 013 Anna-Karin Nordvall / Áfangi Saudanesi 5,70

5,7 - 5,7 - 5,7 - - 5,70

03 002 Julia Larsson / Baldur Nötbacken 5,53

5,5 - 5,3 - 5,8 - - 5,53

04 003 Sara Skum / Kristall Kolsholti 2 5,50

5,3 - 5,7 - 5,5 - - 5,50

05 012 Anna-Karin Nordvall / Ragnarök Galgbacken 5,37

5,3 - 5,5 - 5,3 - - 5,37

06 007 Annette Viksten Åhl / Fifill vorsabae II 5,23

5,2 - 5,2 - 5,3 - - 5,23

07 015 Magdalena Pejok / Prins Äppellunde 4,50

4,2 - 4,8 - 4,5 - - 4,50

08 017 Ante Hietanen / Vinur Lugnadal 4,27

4,2 - 4,3 - 4,3 - - 4,27


GDK - Gæðingakeppni Barn klass - A-final

01 018 Lisa Sarri / Ósk Ögri 7,817

Tölt/Trot 7,70 - 7,70 - 7,80 - - 7,733

Gallop 7,80 - 7,80 - 7,80 - - 7,800

Seat and Aid 7,90 - 7,80 - 7,90 - - 7,867

02 016 Filippa Lindholm [U] / Gormur Holi 7,575

Tölt/Trot 7,50 - 7,50 - 7,50 - - 7,500

Gallop 7,60 - 7,50 - 7,50 - - 7,533

Seat and Aid 7,70 - 7,60 - 7,60 - - 7,633


GDK - Gæðingakeppni Barn klass - Uttagning

01 018 Lisa Sarri / Ósk Ögri 7,783

7,72 - 7,70 - 7,93 - - 7,783

02 016 Filippa Lindholm [U] / Gormur Holi 7,650

7,57 - 7,70 - 7,68 - - 7,650


GDT - Gæðingakeppni tonåringar - A-final

01 006 Agnes Hyllander [U] / Saeta Broaskog 8,442

Tölt 8,10 - 8,20 - 8,20 - - 8,167

Trot 8,30 - 8,30 - 8,30 - - 8,300

Fast Tölt/Trot 8,60 - 8,50 - 8,50 - - 8,533

Seat and aid 9,00 - 8,80 - 8,50 - - 8,767

02 001 Karin Widmark Engebro [U] / Húni Skollagróf 7,900

Tölt 7,70 - 7,80 - 7,90 - - 7,800

Trot 8,00 - 8,00 - 8,00 - - 8,000

Fast Tölt/Trot 7,90 - 7,70 - 7,70 - - 7,767

Seat and aid 8,10 - 8,00 - 8,00 - - 8,033

03 010 Clara Eriksson [U] / Kraflar Knutshyttan 7,525

Tölt 7,50 - 7,50 - 7,50 - - 7,500

Trot 7,50 - 7,40 - 7,50 - - 7,467

Fast Tölt/Trot 7,50 - 7,50 - 7,40 - - 7,467

Seat and aid 7,70 - 7,80 - 7,50 - - 7,667


GDT - Gæðingakeppni tonåringar - Uttagning

01 006 Agnes Hyllander [U] / Saeta Broaskog 8,073

8,02 - 8,07 - 8,13 - - 8,073

02 001 Karin Widmark Engebro [U] / Húni Skollagróf 7,757

7,73 - 7,67 - 7,87 - - 7,757

03 010 Clara Eriksson [U] / Kraflar Knutshyttan 7,500

7,65 - 7,45 - 7,40 - - 7,500


GDC - Gæðingakeppni C - A-final

01 004 Elin Lindholm / Heidur Holmfors 7,887

Walk 8,10 - 8,10 - 8,50 - - 8,233

Tölt/Trot 7,70 - 7,70 - 8,00 - - 7,800

Gallop 7,70 - 7,90 - 7,70 - - 7,767

Willingness 7,70 - 7,70 - 7,90 - - 7,767

Form under rider 7,90 - 7,80 - 7,90 - - 7,867

02 014 Linnéa Widmark Engebro / Mattheus Is 7,740

Walk 8,20 - 8,20 - 8,30 - - 8,233

Tölt/Trot 7,50 - 7,30 - 7,50 - - 7,433

Gallop 7,80 - 7,80 - 7,60 - - 7,733

Willingness 7,80 - 7,50 - 7,70 - - 7,667

Form under rider 7,70 - 7,50 - 7,70 - - 7,633

03 005 Frida Tano / Straumur þverá II 7,227

Walk 7,00 - 7,30 - 6,70 - - 7,000

Tölt/Trot 7,20 - 7,00 - 7,30 - - 7,167

Gallop 7,50 - 7,40 - 7,20 - - 7,367

Willingness 7,40 - 7,30 - 7,40 - - 7,367

Form under rider 7,30 - 7,20 - 7,20 - - 7,233


GDC - Gæðingakeppni C - Uttagning

01 004 Elin Lindholm / Heidur Holmfors 7,867

7,74 - 7,76 - 8,10 - - 7,867

02 014 Linnéa Widmark Engebro / Mattheus Is 7,667

7,72 - 7,60 - 7,68 - - 7,667

03 005 Frida Tano / Straumur þverá II 7,320

7,38 - 7,36 - 7,22 - - 7,320


GDA - A Flokk - A-final

01 020 Sara Sirkka / Natan Kópavogi 7,515

Tölt 7,30 - 7,50 - 7,80 - - 7,533

Trot 7,70 - 7,70 - 7,70 - - 7,700

Pace 7,20 - 7,40 - 7,40 - - 7,333

Willingness 7,50 - 7,60 - 7,60 - - 7,567

Form under rider 7,50 - 7,50 - 7,60 - - 7,533

02 017 Ante Hietanen / Vinur Lugnadal 7,056

Tölt 7,50 - 7,60 - 7,70 - - 7,600

Trot 7,00 - 6,80 - 6,50 - - 6,767

Pace 6,00 - 6,00 - 6,50 - - 6,167

Willingness 7,30 - 7,20 - 7,40 - - 7,300

Form under rider 7,40 - 7,30 - 7,20 - - 7,300


GDA - A Flokk - Uttagning

01 020 Sara Sirkka / Natan Kópavogi 7,627

7,50 - 7,65 - 7,73 - - 7,627

02 017 Ante Hietanen / Vinur Lugnadal 7,297

7,28 - 7,35 - 7,26 - - 7,297


GDB - Gæðingakeppni B - A-final

01 013 Anna-Karin Nordvall / Áfangi Saudanesi 8,119

Slow Tölt 8,20 - 8,20 - 8,10 - - 8,167

Trot 7,90 - 8,00 - 7,80 - - 7,900

Fast Tölt 8,20 - 8,20 - 8,30 - - 8,233

Willingness 8,20 - 8,20 - 8,20 - - 8,200

Form under rider 8,10 - 8,00 - 8,10 - - 8,067

02 003 Sara Skum / Kristall Kolsholti 2 8,005

Slow Tölt 8,00 - 8,10 - 8,10 - - 8,067

Trot 8,10 - 7,90 - 8,00 - - 8,000

Fast Tölt 8,00 - 8,00 - 8,10 - - 8,033

Willingness 7,90 - 7,90 - 8,00 - - 7,933

Form under rider 8,00 - 8,00 - 8,10 - - 8,033

03 007 Annette Viksten Åhl / Fifill vorsabae II 7,857

Slow Tölt 8,10 - 8,00 - 7,90 - - 8,000

Trot 7,80 - 7,80 - 7,90 - - 7,833

Fast Tölt 7,80 - 7,90 - 7,80 - - 7,833

Willingness 7,80 - 7,90 - 7,80 - - 7,833

Form under rider 7,80 - 7,80 - 7,90 - - 7,833

04 015 Magdalena Pejok / Prins Äppellunde 7,824

Slow Tölt 7,50 - 7,50 - 7,50 - - 7,500

Trot 7,90 - 7,90 - 7,90 - - 7,900

Fast Tölt 8,00 - 7,90 - 7,80 - - 7,900

Willingness 7,90 - 8,00 - 7,90 - - 7,933

Form under rider 7,80 - 7,90 - 7,70 - - 7,800

05 011 Maria Nordendahl / Albert Ny Nørregård 7,800

Slow Tölt 8,00 - 7,80 - 7,50 - - 7,767

Trot 8,00 - 7,80 - 8,00 - - 7,933

Fast Tölt 7,80 - 7,60 - 7,70 - - 7,700

Willingness 7,80 - 7,80 - 7,90 - - 7,833

Form under rider 8,00 - 7,70 - 7,60 - - 7,767


GDB - Gæðingakeppni B - Uttagning

01 002 Julia Larsson / Baldur Nötbacken 8,083

8,08 - 8,19 - 7,98 - - 8,083

02 013 Anna-Karin Nordvall / Áfangi Saudanesi 8,013

8,01 - 8,06 - 7,97 - - 8,013

03 007 Annette Viksten Åhl / Fifill vorsabae II 7,990

7,92 - 8,07 - 7,98 - - 7,990

04 003 Sara Skum / Kristall Kolsholti 2 7,797

7,80 - 7,90 - 7,69 - - 7,797

05 011 Maria Nordendahl / Albert Ny Nørregård 7,690

7,59 - 7,70 - 7,78 - - 7,690

06 015 Magdalena Pejok / Prins Äppellunde 7,507

7,52 - 7,58 - 7,42 - - 7,507

Skapad 5 augusti 2018 18:21:22

IceTest 1.1.800 - FEIF - International Federation of Icelandic Horse Associations - www.feif.org





  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post162

Resultat Bifrost Sommar 2018

TävlingSkapad av BIFROST tis, juni 12, 2018 20:26:18
Bifogat finner ni resultatlista i pdf-format

  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post160

Tider för helgens tävling

TävlingSkapad av BIFROST fre, juni 08, 2018 12:16:05


  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post159

Ryttarbrev

TävlingSkapad av BIFROST fre, juni 08, 2018 10:52:04
Bifogat finner ni ryttarbrevet för helgens tävling

  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post158

Tidsschema för helgens tävling i Puoltsa

TävlingSkapad av BIFROST fre, september 22, 2017 10:37:31

Så här kommer tidsschemat att se ut för helgen (med reservation för ändringar):

LÖRDAG 23 september - Uttagningar

11.00 T8 Tölt - ungdom
11.15 T8 Tölt - senior
11.40 Sladdpaus
11.50 T4 Tölt - ungdom & senior
12.00 T3 Tölt - senior
12.20 LUNCH
13.50 V5 Fyrgång - ungdom
14.10 F2 Femgång - senior
14.20 V5 Fyrgång - senior
14.35 Sladdpaus
14.45 V5 Fyrgång – senior forts
15.05 V2 Fyrgång – ungdom & senior

SÖNDAG 24 september - Finaler

10.00 T8 Tölt senior B-final
10.15 T8 Tölt ungdom A-final
10.30 Sladdpaus
10.40 T8 Tölt senior A-final
10.55 T4 Tölt ungdom & Senior A-final
11.10 T3 Tölt senior A-final
11.25 LUNCH
12.50 V5 Fyrgång senior B-final
13.10 V5 Fyrgång ungdom A-final
13.30 Sladdpaus
13.40 V5 Fyrgång senior A-final
14.00 F2 Femgång senior A-final
14.20 V2 Fyrgång ungdom & senior A-final
Avtackning av domare





  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post151

Jubileumsmiddag

TävlingSkapad av BIFROST mån, september 18, 2017 23:18:48

OFELAŠ islandshästar firar nu i september 20-års jubileum och
passar på att fira det i samband med ryttarmiddagen som är en 3-rätters middag.
För​ ​dig​ ​som​ ​tävlar​ ​bjuder​ ​OFELAŠ ​​på​ ​ryttarmiddagen​ och vi har också några andra som hjälpt till, ett stort tack till:
Nikkaluokta Sarri AB
Bilcentrum
Lundströms maskin
Karin Åberg
Thermobar

Vi har också bjudit in andra gäster som har haft betydelse för vår verksamhet under åren.

Ryttarmiddagen är kl 19 lördagen den 23 september i Nikkaluokta och andra som vill komma på middagen är naturligtvis också välkomna till ett subventionerat pris på 200
kr. Vi behöver din anmälan senast mån 18 september, även tävlande behöver göra en anmälan så vi vet hur många vi blir. Ange ev matrestriktioner. Ni som betalar gör det
på plats.

Anmälan senast 18 sept till info@ofelas.se eller 070-6816759



  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post150
Nästa »