Bifrost - World of Icelandichorses

Bifrost - World of Icelandichorses

Om Bloggen

Denna blogg tillhör Bifrost Islandshästförening som håller till i Norrbotten.

Här kommer vi att presentera information om vad som händer i föreningen. Här kan även medlemmarna bidra med artiklar, tips, tricks och annat intressant. Har du något du vill dela med dig av så hör av dig till oss på mail: bifrost@bifrost-norrbotten.se

Har du Facebook?
Gå gärna med i gruppen Bifrostare för snabb information om evenemang och aktiviteter.

Ridning, mental träning och självkänsla Haffi Gislason

KurserSkapad av BIFROST sön, oktober 08, 2017 10:45:25


Föreläsning med Haffi Gislason

Tid
Fredag 27 oktober klockan 19.00

_____________________________

Plats
Sameskolan i Kiruna Bävervägen 37
(i modulen på skolgårdens framsida)
_____________________________

Kostnad inklusive fika

Bifrostmedlem 150:-
Övriga 200:-
_____________________________

Anmälan görs till: bifrost@bifrost-norrbotten.se
_____________________________

Betalning via swish till Kristin Widmark Engebro
tel: 0703915649 senast 23/10
(glöm inte att skriva vem betalningen avser)

_____________________________


Haffi är aktuell med boken ”Dansa i tölt, ridning och mental träning” Föreläsningen vänder sig inte bara till islandshästryttare. Självkänsla i ridningen är inte rasbunden, den är densamma oavsett om du rider/tävlar hoppning, dressyr eller islandshäst. Föreläsningen handlar också om personligutveckling för dig som ryttare.

Vill du veta mer om Haffi kan du gå in på hans hemsida http://icetolt.se


Ps. Se hela inbjudan i bifogad pdf-fil


Välkommen på en givande föreläsning!





  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post152

Tidsschema för helgens tävling i Puoltsa

TävlingSkapad av BIFROST fre, september 22, 2017 10:37:31

Så här kommer tidsschemat att se ut för helgen (med reservation för ändringar):

LÖRDAG 23 september - Uttagningar

11.00 T8 Tölt - ungdom
11.15 T8 Tölt - senior
11.40 Sladdpaus
11.50 T4 Tölt - ungdom & senior
12.00 T3 Tölt - senior
12.20 LUNCH
13.50 V5 Fyrgång - ungdom
14.10 F2 Femgång - senior
14.20 V5 Fyrgång - senior
14.35 Sladdpaus
14.45 V5 Fyrgång – senior forts
15.05 V2 Fyrgång – ungdom & senior

SÖNDAG 24 september - Finaler

10.00 T8 Tölt senior B-final
10.15 T8 Tölt ungdom A-final
10.30 Sladdpaus
10.40 T8 Tölt senior A-final
10.55 T4 Tölt ungdom & Senior A-final
11.10 T3 Tölt senior A-final
11.25 LUNCH
12.50 V5 Fyrgång senior B-final
13.10 V5 Fyrgång ungdom A-final
13.30 Sladdpaus
13.40 V5 Fyrgång senior A-final
14.00 F2 Femgång senior A-final
14.20 V2 Fyrgång ungdom & senior A-final
Avtackning av domare





  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post151

Jubileumsmiddag

TävlingSkapad av BIFROST mån, september 18, 2017 23:18:48

OFELAŠ islandshästar firar nu i september 20-års jubileum och
passar på att fira det i samband med ryttarmiddagen som är en 3-rätters middag.
För​ ​dig​ ​som​ ​tävlar​ ​bjuder​ ​OFELAŠ ​​på​ ​ryttarmiddagen​ och vi har också några andra som hjälpt till, ett stort tack till:
Nikkaluokta Sarri AB
Bilcentrum
Lundströms maskin
Karin Åberg
Thermobar

Vi har också bjudit in andra gäster som har haft betydelse för vår verksamhet under åren.

Ryttarmiddagen är kl 19 lördagen den 23 september i Nikkaluokta och andra som vill komma på middagen är naturligtvis också välkomna till ett subventionerat pris på 200
kr. Vi behöver din anmälan senast mån 18 september, även tävlande behöver göra en anmälan så vi vet hur många vi blir. Ange ev matrestriktioner. Ni som betalar gör det
på plats.

Anmälan senast 18 sept till info@ofelas.se eller 070-6816759



  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post150

Ridkurs för Sylvia Huuva söndag 1 oktober

KurserSkapad av BIFROST fre, september 08, 2017 07:21:07
*** OBS!! NYTT DATUM ***

Sylvia kommer och håller ridkurs söndag 1 oktober. Kursen består av två ridpass där vi rider två och två. Kursen kommer att vara på banan i Puoitak.

Sylvia är utbildad ridinstruktör (A-instruktör).

Välkomna med er anmälan!

När: söndag 1 oktober 2017

Var: Banan i Puoitak, Malmberget

Antal deltagare: max 10 st

Pris: 650-850 kr (650 kr/deltagare vid 10 anmälda)

Info: 2 ridpass

Frågor? Kontakta Lotta Hagadahl: lotta_hagadahl@hotmail.com 070-575 55 96

Anmälan: Omgående via sms till Lotta Hagadahl: 070-575 55 96

OBSERVERA att anmälan är bindande







  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post149

Bifrost Hösttävling i Puoltsa

TävlingSkapad av BIFROST tis, september 05, 2017 21:11:40


Hjärtligt välkomna till Bifrost hösttävling 23-24 september, en tvådagars tävling med uttagningar på lördag och finaler på söndag. Tävlingen hålls hos Ofelas Islandshästar i vackra Puoltsa med fjällen inom synhåll från tävlingsplatsen.

Domare: Stina Hauschildt, Jennie Lindberg, Elise Lindman‬
Kategori: Nivå 3
Grenar: T3,T4,T8,V2,V5,F2
Sista anmälningsdag: ‪8 september (OBS! Förlängd anmälningstid)
Anmälningsavgift/grenavgift: 650kr/0kr
Anmälan bg: 565-5469 Swish: 123 174 48 95
Box/hage: Vi har ett begränsat antal boxar. Hingstar och långväga gäster har förtur. Till hage medtages eget material. Box: 450 kr Hage: 250 kr.
Behöver ni boka Box/hage gör ni det när ni anmäler er via indTA, använd denna länk: https://indta.se/tavling/10286.

Det finns ett begränsat antal boenden i Puoltsa, Kontakta Kerstin Nilsson 070-681 67 59 för att boka boende.

Länk till tävlingsanmälan: https://indta.se/tavling/10285





  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post148

Ridkurs för Caroline Wintzell

KurserSkapad av BIFROST ons, juni 28, 2017 00:28:19

Ridkurs för Caroline Wintzell på banan i Puoitak


När: fredag 11 augusti 2017 med start på eftermiddagen

Var: Banan i Puoitak

Antal deltagare: max 6 st

Pris: 1100 kr vid full kurs

Info: 2 ridpass per deltagare. Första passet rider man själv och det andra passet rider man två och två.

Frågor? Annette Viksten Åhl 070-699 85 90

Anmälan: from måndag 3 juli kl 08.00 via sms till Annette Viksten Åhl 070-699 85 90
Bifrostmedlemmar har förtur till platserna på kursen.

OBSERVERA att anmälan är bindande


Välkommen med din anmälan!

  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post147

Resultat Bifrost Gaedingakeppni 2017

TävlingSkapad av BIFROST tis, juni 27, 2017 22:37:17

Resultaten finns även i det bifogade dokumentet:



Resultat Bifrost Gaedingakeppni 2017 - 17-18 jun 2017

T8U - Tölt Ungdom - A-final

01 014 Lisa Poggats Sarri [U] / Ida Fagerland 4,75

Left Hand 5,0 - 5,0 - 4,0 - - 4,67

Right Hand 5,0 - 5,0 - 4,5 - - 4,83

02 027 Erica Boman [U] / Maria-Magdalena Vild 4,25

Left Hand 4,5 - 5,0 - 3,0 - - 4,17

Right Hand 4,5 - 4,5 - 4,0 - - 4,33

03 008 Elle Kemi [U] / Kafteinn Borgarnesi 4,17

Left Hand 4,5 - 3,0 - 4,0 - - 3,83

Right Hand 5,0 - 4,5 - 4,0 - - 4,50

04 010 Karin Widmark Engebro [U] / Dofri Rosenlindhsgård 3,75

Left Hand 4,0 - 3,0 - 3,0 - - 3,33

Right Hand 5,0 - 4,0 - 3,5 - - 4,17

T8U - Tölt Ungdom - Uttagning

01 027 Erica Boman [U] / Maria-Magdalena Vild 4,37

5,0 - 4,3 - 3,8 - - 4,37

02 014 Lisa Poggats Sarri [U] / Ida Fagerland 4,30

4,3 - 4,3 - 4,3 - - 4,30

02 010 Karin Widmark Engebro [U] / Dofri Rosenlindhsgård 4,30

4,3 - 4,3 - 4,3 - - 4,30

04 008 Elle Kemi [U] / Kafteinn Borgarnesi 4,10

4,0 - 3,8 - 4,5 - - 4,10

T8 - Tölt - A-final

01 002 Annette Viksten Åhl / Fífill Vorsabæ II 5,50

Left Hand 5,5 - 5,5 - 5,5 - - 5,50

Right Hand 5,5 - 5,5 - 5,5 - - 5,50

02 016 Cecilia Tapani / Freyr Þverá II 4,83

Left Hand 5,0 - 5,0 - 4,5 - - 4,83

Right Hand 5,0 - 5,0 - 4,5 - - 4,83

03 012 Linn Skum / Aron Bólstaðarhlíð 2 4,67

Left Hand 4,5 - 5,0 - 4,5 - - 4,67

Right Hand 4,5 - 5,0 - 4,5 - - 4,67

03 026 Charlotte Hagadahl / Flaumur Flottatjärn 4,67

Left Hand 5,0 - 4,5 - 5,0 - - 4,83

Right Hand 5,0 - 4,5 - 4,0 - - 4,50

05 007 Hanna Andersson / Fylkir Holmen 4,59

Left Hand 5,0 - 4,5 - 4,0 - - 4,50

Right Hand 5,0 - 4,5 - 4,5 - - 4,67

06 015 Marita Sikku / Prins Äppellunde 4,09

Left Hand 4,0 - 4,0 - 4,0 - - 4,00

Right Hand 4,5 - 4,0 - 4,0 - - 4,17

T8 - Tölt - B-Final

06 007 Hanna Andersson / Fylkir Holmen 4,59

Left Hand 5,0 - 4,5 - 4,0 - - 4,50

Right Hand 4,5 - 5,0 - 4,5 - - 4,67

07 006 Fanny Näsström / Freya Bjarkardottir Segerbäck 4,50

Left Hand 5,0 - 4,5 - 3,5 - - 4,33

Right Hand 4,5 - 5,0 - 4,5 - - 4,67

08 024 Mikaela Hedberg / Örn Vinteråsen 4,42

Left Hand 5,0 - 4,0 - 4,0 - - 4,33

Right Hand 4,5 - 4,5 - 4,5 - - 4,50

09 021 Linnéa Widmark Engebro / Mattheus Is 4,25

Left Hand 4,5 - 4,0 - 4,5 - - 4,33

Right Hand 4,5 - 4,0 - 4,0 - - 4,17

T8 - Tölt - Uttagning

01 002 Annette Viksten Åhl / Fífill Vorsabæ II 5,37

5,3 - 5,5 - 5,3 - - 5,37

02 012 Linn Skum / Aron Bólstaðarhlíð 2 5,27

5,5 - 5,3 - 5,0 - - 5,27

03 026 Charlotte Hagadahl / Flaumur Flottatjärn 5,10

5,3 - 5,0 - 5,0 - - 5,10

04 016 Cecilia Tapani / Freyr Þverá II 4,87

5,0 - 4,8 - 4,8 - - 4,87

05 015 Marita Sikku / Prins Äppellunde 4,60

5,3 - 4,0 - 4,5 - - 4,60

07 007 Hanna Andersson / Fylkir Holmen 4,20

4,3 - 4,5 - 3,8 - - 4,20

07 006 Fanny Näsström / Freya Bjarkardottir Segerbäck 4,20

4,3 - 4,5 - 3,8 - - 4,20

09 024 Mikaela Hedberg / Örn Vinteråsen 4,17

4,5 - 3,5 - 4,5 - - 4,17

10 021 Linnéa Widmark Engebro / Mattheus Is 3,87

3,5 - 3,8 - 4,3 - - 3,87

11 023 Sören Kuoppala / Gigur Feti 3,03

3,5 - 2,8 - 2,8 - - 3,03

12 020 Marita Sirkka / Straumur Þverá II 2,93

3,5 - 2,8 - 2,5 - - 2,93

13 025 Ellen Omma / Tyr Galgbacken 2,77

3,0 - 2,8 - 2,5 - - 2,77

T3 - Tölt - A-final

01 013 Sara Skum / Kristall Kolsholti 2 5,00

Slow Tölt 5,0 - 5,5 - 5,0 - - 5,17

Lengthen Stride 5,5 - 5,0 - 4,5 - - 5,00

Fast Tölt 5,0 - 4,5 - 5,0 - - 4,83

02 018 Jennifer Öderyd / Rimma Dynum 4,83

Slow Tölt 5,0 - 5,0 - 5,0 - - 5,00

Lengthen Stride 5,0 - 5,5 - 4,0 - - 4,83

Fast Tölt 5,0 - 5,0 - 4,0 - - 4,67

03 005 Kerstin Nilsson / Óttar Vestri-Leirárgörðum 4,67

Slow Tölt 5,5 - 4,5 - 4,0 - - 4,67

Lengthen Stride 5,5 - 4,0 - 4,0 - - 4,50

Fast Tölt 5,5 - 4,0 - 5,0 - - 4,83

04 004 Mats Berg / Eyrir Þúfum 3,67

Slow Tölt 5,0 - 3,5 - 4,0 - - 4,17

Lengthen Stride 4,5 - 3,0 - 3,0 - - 3,50

Fast Tölt 4,0 - 3,0 - 3,0 - - 3,33

T3 - Tölt - Uttagning

01 018 Jennifer Öderyd / Rimma Dynum 5,03

5,5 - 5,3 - 4,3 - - 5,03

02 013 Sara Skum / Kristall Kolsholti 2 4,77

4,8 - 4,8 - 4,7 - - 4,77

03 030 Magdalena Thurfjell / Mysla Mariebäck 1 4,40

4,7 - 4,2 - 4,3 - - 4,40

04 005 Kerstin Nilsson / Óttar Vestri-Leirárgörðum 4,17

4,0 - 4,5 - 4,0 - - 4,17

05 004 Mats Berg / Eyrir Þúfum 4,13

4,7 - 3,7 - 4,0 - - 4,13

GDA - A Flokk - A-final

01 003 Elise Åhl [U] / Jóra Pouitak 6,726

Tölt 7,50 - 7,00 - 7,20 - - 7,233

Trot 5,00 - 5,00 - 5,00 - - 5,000

Pace 7,00 - 7,30 - 6,80 - - 7,033

Willingness 6,80 - 6,50 - 6,50 - - 6,600

Form under rider 7,30 - 6,80 - 6,60 - - 6,900

GDA - A Flokk - Uttagning

01 003 Elise Åhl [U] / Jóra Pouitak 6,953

6,98 - 6,91 - 6,97 - - 6,953

GDT - Gæðingakeppni tonåringar - A-final

01 010 Karin Widmark Engebro [U] / Dofri Rosenlindhsgård 7,283

Tölt 7,60 - 7,30 - 7,30 - - 7,400

Trot 7,10 - 6,80 - 7,10 - - 7,000

Fast Tölt/Trot 7,00 - 7,40 - 7,30 - - 7,233

Seat and aid 7,80 - 7,20 - 7,50 - - 7,500

GDT - Gæðingakeppni tonåringar - Uttagning

01 010 Karin Widmark Engebro [U] / Dofri Rosenlindhsgård 7,257

7,22 - 7,27 - 7,28 - - 7,257

GDY - Gæðingakeppni Young riders - A-final

01 001 Julia Larsson [U] / Baldur Nötbacken 8,247

Slow Tölt 8,20 - 8,10 - 8,00 - - 8,100

Trot 8,40 - 8,10 - 8,30 - - 8,267

Fast Tölt 8,30 - 8,30 - 8,40 - - 8,333

Willingness 8,40 - 8,30 - 8,20 - - 8,300

Form under rider 8,30 - 8,20 - 8,20 - - 8,233

02 027 Erica Boman [U] / Maria-Magdalena Vild 7,433

Slow Tölt 7,90 - 7,20 - 7,70 - - 7,600

Trot 7,20 - 7,40 - 6,80 - - 7,133

Fast Tölt 7,20 - 7,60 - 7,60 - - 7,467

Willingness 7,70 - 7,50 - 7,20 - - 7,467

Form under rider 7,50 - 7,70 - 7,30 - - 7,500

GDY - Gæðingakeppni Young riders - Uttagning

01 001 Julia Larsson [U] / Baldur Nötbacken 8,077

8,11 - 8,03 - 8,09 - - 8,077

02 027 Erica Boman [U] / Maria-Magdalena Vild 7,583

7,83 - 7,71 - 7,21 - - 7,583

GDC - Gæðingakeppni C - A-final

01 016 Cecilia Tapani / Freyr Þverá II 7,920

Walk 8,10 - 7,90 - 8,00 - - 8,000

Tölt/Trot 7,90 - 7,80 - 7,80 - - 7,833

Gallop 7,90 - 7,90 - 7,90 - - 7,900

Willingness 7,90 - 7,90 - 7,80 - - 7,867

Form under rider 8,00 - 8,10 - 7,90 - - 8,000

02 024 Mikaela Hedberg / Örn Vinteråsen 7,847

Walk 8,20 - 8,10 - 7,80 - - 8,033

Tölt/Trot 8,00 - 7,70 - 7,60 - - 7,767

Gallop 8,00 - 7,80 - 7,60 - - 7,800

Willingness 8,00 - 7,80 - 7,60 - - 7,800

Form under rider 8,20 - 7,70 - 7,60 - - 7,833

03 028 Erica Boman [U] / Feiminn Arrenäs 7,740

Walk 7,90 - 7,80 - 7,70 - - 7,800

Tölt/Trot 7,80 - 7,60 - 7,40 - - 7,600

Gallop 8,10 - 7,80 - 7,80 - - 7,900

Willingness 8,00 - 7,90 - 7,70 - - 7,867

Form under rider 7,50 - 7,60 - 7,50 - - 7,533

04 007 Hanna Andersson / Fylkir Holmen 7,627

Walk 7,70 - 7,70 - 8,00 - - 7,800

Tölt/Trot 7,80 - 7,70 - 7,60 - - 7,700

Gallop 7,90 - 7,30 - 7,30 - - 7,500

Willingness 7,80 - 7,60 - 7,30 - - 7,567

Form under rider 7,70 - 7,60 - 7,40 - - 7,567

04 021 Linnéa Widmark Engebro / Mattheus Is 7,627

Walk 8,00 - 8,40 - 8,40 - 0,00 - 0,00 8,267

Tölt/Trot 7,00 - 7,40 - 6,50 - - 6,967

Gallop 8,20 - 7,30 - 7,60 - - 7,700

Willingness 8,00 - 7,40 - 7,60 - - 7,667

Form under rider 7,50 - 7,40 - 7,70 - - 7,533

06 006 Fanny Näsström / Freya Bjarkardottir Segerbäck 7,553

Walk 7,40 - 6,50 - 7,30 - - 7,067

Tölt/Trot 7,40 - 7,70 - 7,30 - - 7,467

Gallop 8,20 - 7,90 - 7,70 - - 7,933

Willingness 8,00 - 7,70 - 7,40 - - 7,700

Form under rider 7,50 - 7,80 - 7,50 - - 7,60

GDC - Gæðingakeppni C - B-Final

09 021 Linnéa Widmark Engebro / Mattheus Is 7,673

Walk 8,20 - 8,40 - 8,20 - - 8,267

Tölt/Trot 7,70 - 7,30 - 7,20 - - 7,400

Gallop 7,80 - 7,10 - 7,50 - - 7,467

Willingness 8,00 - 7,10 - 7,50 - - 7,533

Form under rider 8,00 - 7,30 - 7,80 - - 7,700

10 015 Marita Sikku / Prins Äppellunde 7,647

Walk 7,40 - 7,30 - 7,40 - - 7,367

Tölt/Trot 7,50 - 7,80 - 8,00 - - 7,767

Gallop 8,00 - 7,40 - 7,50 - - 7,633

Willingness 7,90 - 7,60 - 7,60 - - 7,700

Form under rider 7,80 - 7,70 - 7,80 - - 7,767

11 008 Elle Kemi [U] / Kafteinn Borgarnesi 7,540

Walk 7,80 - 7,70 - 7,80 - - 7,767

Tölt/Trot 7,50 - 7,40 - 7,50 - - 7,467

Gallop 7,50 - 7,40 - 7,50 - - 7,467

Willingness 7,60 - 7,30 - 7,50 - - 7,467

Form under rider 7,70 - 7,40 - 7,50 - - 7,533

12 023 Sören Kuoppala / Gigur Feti 7,447

Walk 8,00 - 7,90 - 7,80 - - 7,900

Tölt/Trot 7,50 - 6,50 - 6,80 - - 6,933

Gallop 7,80 - 7,30 - 7,30 - - 7,467

Willingness 7,90 - 7,20 - 7,30 - - 7,467

Form under rider 7,90 - 7,20 - 7,30 - - 7,467

13 020 Marita Sirkka / Straumur Þverá II 7,273

Walk 7,40 - 6,80 - 7,30 - - 7,167

Tölt/Trot 6,80 - 7,60 - 7,00 - - 7,133

Gallop 7,50 - 7,20 - 7,30 - - 7,333

Willingness 7,40 - 7,50 - 7,20 - - 7,367

Form under rider 7,80 - 7,20 - 7,10 - - 7,367

GDC - Gæðingakeppni C - Uttagning

01 022 Amanda Kantola / Tango Heden 1 7,887

7,98 - 8,00 - 7,68 - - 7,887

02 016 Cecilia Tapani / Freyr Þverá II 7,813

7,94 - 7,88 - 7,62 - - 7,813

03 028 Erica Boman [U] / Feiminn Arrenäs 7,800

8,02 - 7,72 - 7,66 - - 7,800

04 024 Mikaela Hedberg / Örn Vinteråsen 7,720

7,74 - 7,84 - 7,58 - - 7,720

04 006 Fanny Näsström / Freya Bjarkardottir Segerbäck 7,720

7,78 - 7,74 - 7,64 - - 7,720

06 007 Hanna Andersson / Fylkir Holmen 7,713

7,80 - 7,64 - 7,70 - - 7,713

07 021 Linnéa Widmark Engebro / Mattheus Is 7,640

7,64 - 7,66 - 7,62 - - 7,640

07 015 Marita Sikku / Prins Äppellunde 7,640

7,74 - 7,48 - 7,70 - - 7,640

09 008 Elle Kemi [U] / Kafteinn Borgarnesi 7,507

7,46 - 7,46 - 7,60 - - 7,507

10 023 Sören Kuoppala / Gigur Feti 7,440

7,34 - 7,48 - 7,50 - - 7,440

11 020 Marita Sirkka / Straumur Þverá II 7,153

7,48 - 7,22 - 6,76 - - 7,153


GDB - Gæðingakeppni B - A-final

01 002 Annette Viksten Åhl / Fífill Vorsabæ II 8,014

Slow Tölt 8,00 - 8,20 - 8,00 - - 8,067

Trot 7,80 - 7,90 - 7,90 - - 7,867

Fast Tölt 7,90 - 8,10 - 8,10 - - 8,033

Willingness 7,90 - 8,20 - 8,00 - - 8,033

Form under rider 8,00 - 8,10 - 8,00 - - 8,033

02 018 Jennifer Öderyd / Rimma Dynum 7,857

Slow Tölt 7,70 - 7,90 - 8,10 - - 7,900

Trot 7,80 - 7,80 - 6,80 - - 7,467

Fast Tölt 7,90 - 8,00 - 8,00 - - 7,967

Willingness 7,90 - 8,10 - 8,00 - - 8,000

Form under rider 7,90 - 7,80 - 7,80 - - 7,833

03 013 Sara Skum / Kristall Kolsholti 2 7,771

Slow Tölt 8,10 - 8,00 - 8,10 - - 8,067

Trot 7,60 - 7,70 - 7,60 - - 7,633

Fast Tölt 7,80 - 7,80 - 7,70 - - 7,767

Willingness 7,70 - 7,60 - 7,60 - - 7,633

Form under rider 8,00 - 7,80 - 7,70 - - 7,833

04 005 Kerstin Nilsson / Óttar Vestri-Leirárgörðum 7,762

Slow Tölt 7,80 - 7,70 - 7,00 - - 7,500

Trot 7,80 - 7,80 - 7,80 - - 7,800

Fast Tölt 8,00 - 7,40 - 7,90 - - 7,767

Willingness 7,90 - 7,90 - 7,80 - - 7,867

Form under rider 7,90 - 7,60 - 7,80 - - 7,767

05 026 Charlotte Hagadahl / Flaumur Flottatjärn 7,714

Slow Tölt 7,80 - 7,70 - 7,70 - - 7,733

Trot 7,50 - 7,60 - 7,70 - - 7,600

Fast Tölt 7,50 - 7,90 - 7,80 - - 7,733

Willingness 7,80 - 7,70 - 7,70 - - 7,733

Form under rider 7,90 - 7,60 - 7,70 - - 7,733

06 004 Mats Berg / Eyrir Þúfum 7,633

Slow Tölt 7,90 - 7,60 - 7,30 - - 7,600

Trot 8,20 - 8,00 - 7,80 - - 8,000

Fast Tölt 7,90 - 7,00 - 6,80 - - 7,233

Willingness 7,90 - 7,60 - 7,40 - - 7,633

Form under rider 7,90 - 7,60 - 7,50 - - 7,667

GDB - Gæðingakeppni B - Uttagning

01 030 Magdalena Thurfjell / Mysla Mariebäck 1 8,060

8,19 - 8,07 - 7,92 - - 8,060

02 005 Kerstin Nilsson / Óttar Vestri-Leirárgörðum 8,040

8,20 - 7,99 - 7,93 - - 8,040

03 002 Annette Viksten Åhl / Fífill Vorsabæ II 7,903

7,80 - 7,92 - 7,99 - - 7,903

04 013 Sara Skum / Kristall Kolsholti 2 7,853

7,99 - 7,78 - 7,79 - - 7,853

05 018 Jennifer Öderyd / Rimma Dynum 7,847

8,03 - 7,89 - 7,62 - - 7,847

06 026 Charlotte Hagadahl / Flaumur Flottatjärn 7,790

7,92 - 7,71 - 7,74 - - 7,790

07 004 Mats Berg / Eyrir Þúfum 7,590

7,77 - 7,43 - 7,57 - - 7,590

08 025 Ellen Omma / Tyr Galgbacken 7,190

7,20 - 7,04 - 7,33 - - 7,190


Featherprize ungdom: Julia Larsson
Featherprize senior: Sara Skum




  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post146

Ryttarbrev

TävlingSkapad av BIFROST tis, juni 06, 2017 14:16:26
Bifogat finner ni ryttarbrevet till vår Gaedingakeppni i Skaulo.

  • Kommentarer(0)//blog.bifrost-norrbotten.se/#post145
Nästa »